زندگی نامۀ لیلا فروهر

لیلا فروهر ستاره ی موزیک و سینمای ایران در چهارم اسفند ماه سال 1337در شهر اصفهان و در خانواده ای هنرمند دیده به جهان گشود. پدرش جهانگیر فروهر اشراف زاده ای بود که به ارزشهای اشرافی پشت پا زد و وارد عرصه هنر و سینما شد . او در بیش از 80 فیلم سینمای ایران به ایفای نقش پرداخت (وی در سال 1376 دار فانی را وداع گفت و دربهشت زهرا، قطعه ی هنرمندان به خاک سپرده شد)مادرش

فرنگیس فرحزادی نیز از بازیگران سینمای ایران به شمار می رود .

پدر و مادر لیلا در تئاتر سپاهان با هم آشنا شدند و ازدواج

کردند که حاصل این ازدواج 4 فرزند به نامهای کامران، لیلا ، فریبا  بود. (کامران در لندن به علت بیماری قلبی فوت میکند) .

لیلا از بدو تولد دوران کودکیش را با گامهای کوچکش در کنار پدر و مادر و نامهای بزرگ تئاتر ایران همچون ارحام صدر بر تئاتر سپاهان اصفهان سپری کرد . او در سن 5 سالگی به همراه خانواده ی خود به ایران نقل مکان کردند. لیلا  در سال 1344 با فیلمهای "مراد و لاله " و"خروس جنگی " وارد سینمای ایران شد و با سن و سال کمی که داشت از پرکارترین هنرمندان ایران بشمار میرفت تا جایی

که به او لقب " کودک خردسال سینمای ایران " را دادند.از درخشانترین فیلمهای لیلا فروهر میتوان به فیلم "سلطان قلبها" به کارگردانی محمد علی فردین اشاره کرد.بازی درخشان وهنرمندانه لیلا با همه کودکیش در این فیلم  باعث شد فردین جشن تولد 9 سالگی لیلا را در سندیکای هنرمندان برایش برگزار کند جشنی که لیلا از آن به عنوان بهترین هدیه ندگی

خود یاد می کند .

لیلا اولین آهنگ خود را در فیلم سلطان قلبها(1347) با نام (زندگی شیرین) اجرا کرد اما به طور حرفه ای در سن 13 سالگی وارد عرصه ی خوانندگی شد یعنی پدر لیلا با محمود قربانی  مدیر کاباره میامی قراردادی را بستند که ترانه های جدیدی که می آید لیلا آنها را اجرا کند. اولین ترانه ی او، دلم تنگه(فریاد یک درد) بود که از جمله ساخته های اردلان

سرفراز بود. در این زمان بود که فریبا که 5 سال از لیلا کوچکتر بود وارد دنیای سینما شد. این باعث شد تا مردم فکر کنند که رغیبی برای لیلا پیدا شده . اما به هیچ وجه این طور نبود بلکه آنها حتی در حرفه ی شان به همدیگر کمک و راهنمایی میکردند.

لیلا در نوجوانی در محضر استاد تاجبخش به تعلیم آواز و سه تار پرداخت . او در سن 14 سالگی جاودانه ترین اثرش را به نام "شمیم" با ارکستری 40 نفری و در کاباره میامی اجرا نمود.

سالهای جدایی پدر و مادر فرا رسید و زمانی که بود که لیلا در کار خود به اوج رسیده بود. در آن زمان لیلا 16-17 سال بیشتر نداشت، به خاطر همین بعد از شهرت و محبوبیتی که برای خود رقم زد توانست با پول جمع کرده اش خانه ای برای خود دست و پا کند و به طور مجردی و دور از پدر و مادر خود که به تازگی از هم طلاق گرفته بودند، زندگی کند. حتی به نوعی اختیار انتخاب ترانه های خود را خود به دست گرفت وبا پدرش هیچ ارتباط کاری نداشت. اما خواهر و برادرانش نیز به همراه مادرشان زندگی خود را می چرخاندند. پدر لیلا نیز چندی بعد ازدواج دوباره کرد.

لیلا تا سال 1358 در بیش از 45 فیلم سینمای ایران به ایفای نقش پرداخت. از جمله من هم گریه کردم ، چرخ وفلک ، مهمان ، گل خشخاش ، شب مهتابی (از جمله کارهای اولیه ی سیروس الوند) و . . . و او حتی یک فیلم  با فرزان دلجو بازی کردند اما به خاطر مسائلی این فیلم نیمه کاره رها شد. تقریبا همزمان با لیلا برادر بزرگتر لیلا (کامران) دوبلور سینما و تلویزیون بود.

لیلا به مدت 4،5 سال به طور حرفه ای  در ایران خوانندگی کرد. پس از انقلاب که موسیقی و سینمای ایران به نوعی دگرگون شده بود، ابتدا فریبا و بعد از چندی مادر و برادران به همراه خود لیلا، مقدمات سفر به خارج را فراهم کردند. اما به دلایل سیاسی و... لیلا در ایران ماندگار شد. او و پدرش از جمله هنرمندانی بودند که بارها و بارها به دادگاه انقلاب

احضار میشدند وتعهدهایی از آنها میگرفتند تا اینکه سرانجام آنها را ممنوع الخروج کردند ولی به آنها مجوز بازیگری داده شد.

لیلا و پدرش دوباره کار خود را آغاز کردند. لیلا چند نمایش با مرتضی عقیلی و دیگر هنرمندان در لاله زار به روی صحنه بردند.  همچنین در فیلم سربداران از او دعوت کردند تا در آن ایفای نقش کند اما چون این کار رو قبول نکرد(به جای اوافسانه بایگان انتخای شد) اجازه ی کارهای دیگر در سینما را به او ندادند. به همین دلیل لیلا چند سالی را بیکار سپری کرد و در جوامع هنری ظاهر نشد.

تا اینکه در نوامبر 1986 ( پاییز 1365) به طور قاچاقی همراه پدرش از ایران خارج شد و به فرانسه رفتند تا بعد از چند روز ویزای آنها برای آمریکا جور شود.

لیلا در مدتی که در فرانسه بود یک آلبوم کار کرد ولی این آلبوم هیچ وقت به بازار ارائه نشد و فقط یک ترانه از این آلبوم را در آلبوم بعدی خود (مخمل ناز) به نام " ساقی"  را قرار داد.

سرانجام زمانی که ویزای لیلا آماده شد، ویزای پدرش به خاطر مشکلاتی صادر نشد و لیلا به تنهایی راهی کشور غربت شد تا با مادر و خواهر و برادرش زندگی کند. پدر لیلا از روی ناچار دوباره به ایران برگشت و به کار خود ادامه داد.

لیلا با حضور در محافل، میمانیها و عروسی ها حضور دوباره ی خود را اعلام کرد و با چند کنسرت که برپا کرد کار هنری خود را آغاز کرد و بالا خره در سال 1367 اولین آلبوم خود را به نام مخمل ناز به بازار ارائه کرد. تقریبا سالهای اول

ورود لیلا به آمریکا بود که او با شخصی عقد می کند ولی به خاطر مسائلی این ازدواج به هم می خورد. لیلا قبل از ازدواج دومش فردی پرخاشگر و عصبی بود و این شاید مربوط میشد به دوری از وطن.

تقریبا همه ی مردم ایران حضور دوباره ی لیلا را در خوانندگی با ترانه های "ای یار" و "دل ای دل" فهمیدند.

لیلا فروهر در سال 2000 تئاتری موزیکال به همراه پرویز صیاد و فریبا به روی صحنه بردند به نام ( یک صمد و دو لیلا) که با سفر به کشورهای مختلف توجه بسیاری را به کار خود جلب کردند.

از جمله کارهای جاودانه و هنری او آلبوم های "بهانه" (1371) و "Plant Of Harmony" (1376)_(فریبا از همین آلبوم به بعد مدیریت کارهای لیلا را بدست گرفت)_ است که به بازار عرضه کرد. از ترانه های به یادماندنی لیلا به شمیم، دو پرنده، جولین، دل ای دل، ای یار، بهانه و... می توان اشاره کرد.

لیلا فروهر تا به امروز بیش از 21 آلبوم ترانه به بازار عرضه کرده و صدها کنسرت موفق در سراسر دنیا اجرا نموده که از باشکوترین و به یادماندنی ترین کنسرتهایش می توان به شب سوم اگست 2003 در سالن کداک تیتر اشاره کرد شبی که همگان آن را به نام شب لیلا فروهر در دفتر خاطرات خود ثبت نمودند. او از جمله خوانندگانی است که مردمانی چون مردم تاجیک ، افغان و ارمنی عاشق اوهستند و او را می ستایند.

لیلا را میتوان از نوابغ موسیقی دنیا بشمار آورد چرا که او از معدود کسانیست که توانایی اجرای تمام سبکهای موسیقی را دارد. به همان زیبایی که ترانه های پاپ میوزیک می خواند به همان زیبایی آثار اصیل ایرانی را اجرا می کند و توانایی اجرای ترانه به زبانهای مختلف دنیا را دارد.

لیلا فروهر در سال 2000(1379) با یک ایرانی موفق به نام اسمائیل نبی ازدواج کرد و سرانجام در 19 آگست 2004 بر روی کشتی عشق، آغاز زندگی مشترکش را با او جشن گرفت و تا به امروز زندگی با عشق را همراه با همسر و خانواده اش

سپری می کند.

او همچنان با آثار زیبایی که هر سال  عرضه می کند  برای دوستدارانش پیام آور عشق و صلح و محبت است . قلب های بیشماری در ایران و راسر دنیا به عشق لیلا می تپد... به راستی شایسته است که او را تکستاره ی موسیقی ایران بنامیم.

پایان

نوشته شده توسط مهدی در 6:46 |   لينک ثابت    •

درباره وبلاگ

منبع: blogfa.com

کودکی[ ویرایش ]

لیلا فروهر متولد ۴ اسفند ۱۳۳۷ خورشیدی است. وی در خانواده‌ای هنرمند از مادری هنرپیشه به نام فرنگیس فرحزادی به دنیا آمد. وی از ۳ سالگی به نقش آفرینی در تئاترهای مختلف در تئاتر سپاهان اصفهان در کنار پدر و مادر خود و ارحام صدر پرداخت. در ۵ سالگی اولین فیلم خود را به نام «مراد و لاله» و سپس در «خروس جنگی» بازی کرد. در کودکی در بیش از ۴۰ فیلم سینمایی نقش آفرینی کرد که معروف‌ترین آنها سلطان قلبها با حضور محمدعلی فردین ، آذر شیوا و... بود. چند سال بعد خواهر لیلا به دنیا آمد که او را فریبا نامیدند.

آغاز کار هنری[ ویرایش ]

لیلا از ۳ سالگی کار هنری خود را آغاز کرد. در ۵ سالگی فیلم مراد و لاله ، خروس جنگی نقش آفرینی کرد و سپس در ۹ سالگی در فیلم سلطان قلب‌ها در کنار محمدعلی فردین بازی کرد. [۱] موفقیت و هنر لیلا در فیلم سینمایی سلطان قلب‌ها تا حدی برای فردین دلنشین بود که تولد لیلا فروهر را در سندیکای هنرمندان برپا کرد. وی در فیلم من هم گریه کردم با بهروز وثوقی به نقش آفرینی پرداخت.

او همچنین در نوجوانی در فیلم‌های زیادی به بازی پرداخت. که می‌توان به فیلم‌هایی چون (رابطهٔ جوانی، همکلاسی، میهمان، شب آفتابی و..) اشاره کرد.

لیلا از ۱۴ سالگی خوانندگی را به طور حرفه‌ای آموخت و خواند. و خالق آثاری شد از جمله: شمیم، دو پرنده، کلاغ‌های خبر چین، قصهٔ عشق و...

مهاجرت[ ویرایش ]

لیلا پس از انقلاب ابتدا به فرانسه و سپس در سال ۱۹۸۸ به آمریکا رفت، ساکن شهر لس آنجلس شد و به خواندن در کنسرت‌ها و تولید آلبوم جدید پرداخت.

کنسرت ها[ ویرایش ]

قبل از انتشار آلبوم مخمل ناز وی خواستار تهیه و تولید آلبومی سنتی بود ولی به پیشنهاد همکاران و کمپانی‌ها این پروژه را به تعویق انداخت و اولین البوم خود را با نام مخمل ناز به بازار عرضه کرد که موسیقی ترانهٔ "ساقی" کار خود او بود. در پی عرضهٔ آلبوم‌های موفق کنسرتهای زیادی در کشورهای مختلف در سراسر دنیا برگزار کرد.

لیلا فروهر اولین هنرمند ایرانی بود که برای اولین بار در دبی برنامه اجرا کرد و البته در کشور ژاپن نیز برنامه‌هایی اجرا کرد و به دعوت تاجیکستان در شهرهای مختلفی چون: دوشنبه، کولاب،... برنامه اجرا کرد. در این برنامه‌ها ۱۵-۲۵ هزار نفر حضور داشتند. [۲]

ازدواج[ ویرایش ]

لیلا فروهر در ۲۹ مرداد ۱۳۸۳ با فردی به نام اسماعیل (اسی) ازدواج کرد و به شهرستان اورنج، کالیفرنیا نقل مکان کرد.

حضور در بزرگداشت بین‌المللی نوروز[ ویرایش ]

برگزاری مراسم بزرگداشت نوروز از جانب کمیسیون نوروز در تالار توماس جفرسون کتابخانهٔ کنگرهٔ آمریکا و دعوت از لیلا فروهر به عنوان هنرمند و خوانندهٔ فارسی زبان یکی دیگر از موفقیت‌های لیلا فروهر در عرصهٔ هنری است. . [۳]

(کمیسیون نوروز سازمان فرهنگی و هنری است که از جانب ایرانیان مقیم آمریکا و سفرای آسیای باختری و مرکزی تسکیل گرفته و هدفش معرفی فرهنگ و سنت‌های پارسی زبانان است) در این مراسم لیلا فروهر ترانه‌های آلبوم از قلب من را اجرا کرد در کنار لیلا فروهر شخصیت‌های فرهنگی و هنری و سیاسی زیادی نیز حضور داشتند که می‌توان به حضور رضا پهلوی نیز اشاره کرد.

کنسرت کداک تئاتر[ ویرایش ]

یکی دیگر از کارهای لیلا فروهر اجرای دو برنامه در سالن مراسم اسکار تئاتر کداک می‌باشد. لیلا فروهر در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۸ در این سالن برنامه اجرا کرد.

آلبوم از قلب من[ ویرایش ]

چند روز قبل از نوروز ۱۳۹۱ لیلا فروهر آلبوم از قلب من را منتشر کرد. در این آلبوم لیلا شعرهایی از شاعران ایران همچون مولانا ، عراقی، فریدون مشیری ، رهی معیری ، سیمین بهبهانی ، حافظ و... انتخاب کرده و با آهنگسازی و تنظیم گروه رومی اجرا کرد. در این آلبوم چهرهٔ سرشناس سینمای ایران شهره آغداشلو نیز همکاری کرد و دکلمه‌های ترانه‌ها را به انگلیسی بر عهده گرفت که سبب هرچه متفاوت‌تر شدن این آلبوم گردید.

کنسرت رویس حال[ ویرایش ]

برای اولین بار لیلا فروهر آلبوم از قلب من به صورت زنده بر روی صحنه برد. لیلا فروهر به همراه گروه رومی و شهره آغداشلو با ارکستر ۲۶ نفری به رهبری امیر بدخش کنسرت زندهٔ آلبوم را در سالن مجلل «رویس حال» بر پا کرد. شب عشق و عرفان و موسیقی ناب ایرانی پیشکش ایرانیان مقیم آمریکا شده بود.

منبع: wikipedia.org

عبارات مشایه
مطالب مرتبط :